poniedziałek, 21 października 2013

Tajemnicze odkrycie roli aminokwasów

Co może pomóc w regeneracji tkanek w obrębie serca?

Specjalne pozdrowienia dla małej Ady.


TAGI: L-LIZYNA, L-PROLINA, L-ARGININA, L-KARNITYNA


Zakonnik z Tyńca

Informację o substancji od której zacznę omawianie tego rozdziału uzyskaliśmy w dosyć ciekawy sposób. Nie był to wynik wertowania książek, czy przetrząsania internetu. Znajoma zasugerowała nam wyjazd do Tyńca, do jednego z tamtejszych zakonników, który pomaga ludziom w różnych problemach. Ponieważ nie jestem "szablonowym" katolikiem, na początku pojawił się jakiś wewnętrzny opór. Ale ponieważ chodziło o zdrowie naszego dziecka, a z natłoku myśli dwóch farmaceutycznych umysłów nie mogliśmy z żoną wyłowić żadnej konstruktywnej koncepcji zdecydowaliśmy się poprosić o pomoc osobę, która ma lepszy kontakt z Najwyższym. Poznaliśmy bardzo otwartego i życzliwego człowieka, który mnie już całkowicie przekonał, że nie można na ludzi patrzeć przez pryzmat przynależności do jakiejś grupy (co już teraz zdarza mi się bardzo rzadko, nawet gdy w mediach wrze o dominikańskich pedofilach). Uwierzyłem więc w ludzi. Zakonnik ten dla każdego ma jakąś radę. Podczas wizyty, każde z nas otrzymało odpowiedź na jakiś osobisty problem. Radą dla naszej córki były dwie substancje, które omówię poniżej. Od razu wyjaśnię, iż kuracja, którą przeprowadziliśmy była krótka, ale pozwoliła na zamknięcie otworu międzykomorowego, jednak nie udało się zamknąć drugiego otworu tzw. przetrwałego przewodu Botalla, ponieważ w jego przypadku wada okazała się większa, niż wskazywał na to wynik badania wstępnego. Tak więc nie udało nam się uniknąć zabiegu, ale udało się ograniczyć go do zakorkowania tylko jednego otworu. Myślę jednak, że w wielu innych przypadkach systematyczna i trwająca odpowiedni okres czasu kuracja może dać zamierzony efekt, również i przy tej wadzie serca. Jeżeli istnieje możliwość oszczędzenia dziecku stresu związanego z zabiegiem i uniknięcia ewentualnych powikłań, a metoda nie jest obarczona ryzykiem to gorąco polecam podjąć próbę, pomimo zapewnień lekarzy, iż jest za późno na metody farmakologiczne. Jedyną znaną i potwierdzoną przez środowisko medyczne metodą jest stosowane w pierwszych miesiącach życia podanie leku o nazwie indometacyna. Lek ten powoduje obkurczenie przewodu, co ułatwia jego zamknięcie, które powinno nastąpić do trzeciego miesiąca życia. Ze względu na niedopatrzenie i niedokładny wywiad w przypadku naszej córki nie zostało podjęte takie leczenie.

Wracając do poleconego nam preparatu zawierał on w swoim składzie dużą dawkę znanej wszystkim witaminy C w czystej naturalnej postaci oraz aminokwas o nazwie LIZYNA.

Aminokwasy w internecie

No i gdy już rozpoczęliśmy poszukiwania bardziej szczegółowych informacji okazało się, że nie bez powodu sięgają po nie wszystkie osoby, które podjęły systematyczny trening sportowy, czy doznały jakichś urazów. Internet przepełniony jest informacjami o aminokwasach właśnie z powodu ogromnej popularności tych substancji jako głównych składników odżywek dla sportowców. I stąd też wynika paradoks, dlaczego tak trudno znaleźć informacje, które można by powiązać z problemem natury czysto medycznej. A fakty są takie, że budowa mięśni oraz procesy energetyczne zachodzące w komórkach przebiegają dokładnie na tej samej zasadzie u trenujących kulturystów, jak i u osoby chorej, u której na którymś z etapów zaburzone zostały procesy fizjologiczne. Także czasem nie należy się zrażać i rezygnować z szukania wiedzy, gdyż wydaje nam się, że jej źródło nie jest właściwe. My informację medyczną otrzymaliśmy od tynieckich Benedyktynów. Istotne jest, aby te informacje zweryfikować. Nie bójmy się czerpać wiedzy z różnych źródeł, tylko nie przyjmujmy ich bezkrytycznie.

Niezwykłe możliwości aminokwasów

I tak zainteresował mnie bardzo temat aminokwasów i ich zastosowanie w terapii różnych schorzeń. Aminokwasy są cząstkami budulcowymi białek, część z nich jest produkowana przez nasz organizm (aminokwasy endogenne), inne muszą być dostarczane z pożywieniem (aminokwasy egzogenne). W organizmie spełniają one szereg bardzo istotnych funkcji. Poza funkcją budulcową, mają one również wpływ na przemiany energetyczne zachodzące wewnątrz komórek, a także inne jak np. procesy obronne organizmu.

Aktywność przeciwwirusowa

I tak np. nasza lizyna, od której chcę zacząć omawianie tej grupy związków wykazuje aktywność przeciwwirusową, skierowaną głównie przeciwko wirusowi opryszczki oraz półpaśca. Od razu wyjaśnię dlaczego poruszyłem kwestię chorób o podłożu wirusowym zamiast od razu przejść do meritum i omówić funkcje związane z układem sercowo-naczyniowym. A więc wyjaśniam. Wykazano bowiem, iż w wyniku zakażenia wirusowego przebytego w okresie życia płodowego, może dojść do różnego rodzaju niebezpiecznych powikłań m.in. zaburzeń rozwoju serca. Głównym winowajcą w przypadku wad kardiologicznych jest wirus różyczki. Zainteresowanych groźnymi powikłaniami jakie mogą być następstwem zakażeń wirusowych w okresie ciąży odsyłam na stronę, której redaktorem naczelnym jest Super Niania Dorota Zawadzka ⇨ Wirusy w ciąży.

Apel do rodziców

I w tym miejscu pozwolę sobie zaapelować do rodziców, żeby nie naciskali na to, aby mimo znajdujących się informacji na oddziałach położniczych o zakazie odwiedzin przez dzieci do 12 roku życia, ich starsze pociechy od razu witały się z braciszkiem lub siostrzyczką (a niestety bardzo często przymyka się na to oko). Ten zakaz ma właśnie służyć temu, aby ta grupa podwyższonego ryzyka nie przynosiła na oddziały infekcji, które dla noworodków mogą być nawet śmiertelnie niebezpieczne (jeszcze raz odsyłam do polecanej wyżej strony ⇨). Wśród wielu absurdalnych przepisów, z którymi się spotykamy korzystając z usług służby zdrowia, akurat ten jest w pełni uzasadniony, gdyż ma zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo.

O aminokwasach ciąg dalszy

Wracając do omawianego aminokwasu, jego udział można wyjaśnić w ten sposób, iż lizyna, która odgrywa ważną rolę w procesach związanych z tworzeniem tkanek, nagle zostaje zużyta do walki z wirusem (a zapotrzebowanie w trakcie zakażenia zwiększa się znacznie, co zobrazują wyraźniej przedstawione poniżej dawki jakie stosuje w leczeniu infekcji wirusowych). Ponieważ jako aminokwas egzogenny jest dostarczana z pożywieniem, rozwijający się organizm nie jest w stanie zwiększyć jego produkcji. Tak więc deficyt lizyny przejawia się w upośledzeniu funkcji budulcowej. Chciałem przedstawić tą hipotezę we wstępie do już właściwego omówienia istotnych dla serca funkcji lizyny, gdyż prawdopodobnie właśnie taka była przyczyna niezamknięcia się przegrody międzykomorowej u naszej córki.

Teraz postaram się przedstawić jaką rolę może odegrać lizyna oraz inne aminokwasy w przebiegu tego rodzaju schorzeń.


L-Lizyna

Jest związkiem, który należy pozyskiwać z pożywienia lub stosować suplementację, ponieważ organizm człowieka nie produkuje go samodzielnie. Jest ona bardzo ważnym składnikiem potrzebnym do wzrostu, naprawy tkanek oraz produkcji hormonów, enzymów i przeciwciał. Jest potrzebna do prawidłowej budowy kości u dzieci. Pomaga wchłaniać wapń i utrzymuje prawidłową równowagę azotową u osób dorosłych. Odpowiedni poziom tlenku azotu, to z kolei właściwe ukrwienie narządów i dostarczenie do tkanek odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych. Lizyna przyspiesza ponadto tworzenie kolagenu i odbudowę tkanek. Jest wskazana dla osób po zabiegach chirurgicznych i urazach sportowych, ponieważ stymuluje budowę białek mięśniowych. Co bardzo ciekawe lizyna zwalcza wirusa opryszczki i półpaśca, a często właśnie infekcje wirusowe, nawet w okresie życia płodowego, mogą zamanifestować się w postaci wad kardiologicznych. Zapobiega ona również nawrotom zachorowań wirusowych. Lizyna wzmacnia strukturę tętnic i wspomaga ich regenerację po uszkodzeniach. Jest prekursorem karnityny w organizmie, która wzmacnia układ sercowo-naczyniowy (więcej informacji o karnitynie znajdziesz poniżej ↓).

Preparaty zawierające L-lizynę

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-lizyna Solgar L-Lizyna 500 mg50 kaps.1 kaps. dziennie
SWANSON Free Form L-Lysine 500 mg100 kaps.2-3 kaps. dziennie
SWANSON Ajipure L-Lysine 500 mg90 kaps.2-3 kaps. dziennie
NOW FOODS L-Lysine 500 mg100 kaps.1-3 kaps. dziennie
Puritans Pride L-Lysine Free Form 1000 mg60 tabl.1 tabl. dziennie
proszek NaturaBio L-Lysine 500 gproszek1 miarka (1g) dziennie
+Vit.C Calivita L-Lysine Plus 500 mg60 kaps.1 kaps. dziennie
proszek + Vit.C LyCin™ Dr Rath 500 gproszek*1 miarka (5g) dziennie

*1 miarka preparatu LyCin™ Dr Rath zawiera 1000mg witaminy C oraz 1000 mg L-lizyny.

Zalecane dzienne dawkowanie lizyny to od 500 do 1500 mg. W kuracjach przeciwwirusowych należy zwiększyć dawkę do 3000 mg na dobę. Zaleca się przyjmowanie na czczo. Kuracja nie powinna przekraczać okresu 6 miesięcy.

Wspomniana witamina C - drugi składnik przedstawionego na zdjęciu preparatu - to substancja, która również wspomaga syntezę kolagenu oraz wielu enzymów i hormonów, które decydują o prawidłowej budowie tkanki łącznej. Bardziej szczegółowy opis jej działania przedstawię w osobnym rozdziale poświęconym witaminom.

Podążając tropem roli aminokwasów dla regeneracji i budowy tkanek trafiłem też na inne, które mają wpływ na syntezę struktur kolagenowych. Także wśród aminokwasów endogennych można znaleźć związki spełniające taką funkcję.


L-PROLINA

Prolina jest aminokwasem endogennym - jest produkowana w organizmie. Stanowi ona główny składnik kolagenu (ok. 20% struktury kolagenowej). Także metabolity proliny biorą udział w tworzeniu kolagenu i tak jej pochodna hydroksyprolina powstaje w wyniku hydroksylacji - reakcji katalizowanej hydroksylazę prolinową, która odbywa się przy udziale znanego nam i wspomnianego przy okazji preparatów z lizyną kwasu askorbowego (witaminy C). Tak więc kuracje L-proliną w połączeniu z witaminą C w istotny sposób poprawia syntezę włókien kolagenowych. Ponieważ prolina uczestniczy również w wielu ważnych procesach wewnątrzkomórkowych wpływa na syntezę białek wewnątrzkomórkowych, a także na procesy związane z podziałami komórkowymi. Wykazano również, iż poza niezaprzeczalnym wpływem na stymulację syntezy białek, istotną funkcją jest ochrona komórek poprzez obniżenie poziomu wolnych rodników. Zaobserwowano iż podczas stresu oksydacyjnego wzrasta poziom proliny w organizmie. Tak więc prolina nie tylko wpływa na powstawanie nowych struktur, ale i chroni te już wykształcone, które w wyniku działania różnych czynników mogą być narażone na uszkodzenie. Na wzrost stężenia tego aminokwasu wpływa również kortyzol. Hormon ten wykazujący aktywność przeciwzapalną uwalniany jest w celu uruchomienia mechanizmów naprawczych i regeneracyjnych. I tak właśnie w przypadku zranienia lub innego uszkodzenia tkanek uruchomiony zostaje szlak syntezy proliny z innego aminokwasu, którego rolę omówię poniżej, a mianowicie z L-argininy. Zwiększone zapotrzebowanie na prolinę to również okres rozwoju, czy treningu. W tych przypadkach zwiększonego zapotrzebowania endogenna synteza nie jest wystarczająca i potrzebne jest zastosowanie suplementacji. Dotyczy to również wad rozwojowych, którym poświęcony jest ten rozdział.
Ponieważ w czystej postaci nie ma na rynku zbyt wielu preparatów z proliną, częściej występuje ona w połączeniu z innymi aminokwasami, poniżej przedstawiam suplement, który udało mi się znaleźć.

Preparaty L-PROLINY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-prolina SWANSON AjiPure L-Prolina 500 mg60 kaps.1 kaps. dziennie


Zalecane dzienne dawkowanie proliny to 500 mg.



"Męskie leki" ratują małe serduszka

Specjalnie użyłem tajemniczego określenia "męskie leki", gdyż pewnie nie wszyscy wiedzą, że chyba najbardziej znane na świecie "niebieskie pigułki" mają również inne bardzo ważne wskazania. Składnik aktywny leku Viagra - sildenafil - stosowany jest w leczeniu nadciśnienia płucnego, które jest częstym następstwem wad kardiologicznych u dzieci. W wyniku przeprowadzanych zabiegów operacyjnych następuje uwalnianie substancji, które powodują skurcz naczyń krwionośnych, głównie w obrębie krążenia płucnego. Znacznie bardziej narażone są na nie dzieci z zespołem Downa, u których naczynia płucne wykazują większą wrażliwość na działanie wspomnianych czynników. Sildenafil to nie jedyna substancja, która może być stosowana w przebiegu tego typu powikłań. Również w omawianej grupie aminokwasów możemy znaleźć związek o podobnym mechanizmie działania. Arginina to również składnik tzw. "męskich leków", dostępnych bez recepty, bardzo intensywnie reklamowanych w mediach, bardzo często wieloskładnikowych. W przypadku problemów kardiologicznych znaczenie ma sam aminokwas w postaci aktywnej ⇨ L-arginina.


L-arginina

Podobnie jak omówiona wyżej prolina arginina należy do aminokwasów endogennych. A to co jeszcze łączy te dwa aminokwasy to fakt, iż jak wspomniałem synteza proliny w organizmie odbywa się właśnie z argininy. Tak więc odpowiedni poziom argininy również ma wpływ na syntezę kolagenu, regenerację tkanek i gojenie się ran oraz oparzeń. Ponadto ze względu na wpływ na syntezę tlenku azotu przez komórki śródbłonka naczyń krwionośnych arginina decyduje o zwiększeniu ukrwienia i poprawie krążenia. Jej suplementacja daje dobre efekty w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa oraz nadciśnienie. Wykazano również jej aktywność przeciwmiażdżycową. Jako prekursor związków takich jak fosforan kreatyny i fosforan argininy ma istotny wpływ na przebieg procesów energetycznych wewnątrz komórek mięśniowych.


Preparaty L-ARGININY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-arginina SOLGAR L-Arginina 500 mg50 tabl.2 tabl. dziennie
SOLGAR L-Arginina 1000 mg90 tabl.1 tabl. dziennie
SWANSON L-Arginina 500 mg100 kaps.2 tabl. dziennie
SWANSON AjiPure L-Arginina 500 mg60 kaps.2 tabl. dziennie
SWANSON L-Arginina Forte 900 mg90 kaps.1 tabl. dziennie
NOW FOODS L-Arginine 500 mg100 kaps.2 tabl. dziennie

Zalecane dzienne dawkowanie ARGININY to od 500 do 5000 mg. Preparaty należy przyjmować na czczo.



Kolejną substancją, którą chciałbym przedstawić jest wspomniany już, trudny do sklasyfikowania związek o nazwie karnityna. Określana jest jako substancja witaminopodobna, jednak może być ona syntetyzowana w organizmie. Pomimo bardzo istotnych dla serca funkcji tego związku, celowo pozostawiłem ją na koniec tego rozdziału, jako łącznik z kolejnym, który będzie poświęcony witaminom.


L-Karnityna

W organizmie wytwarzana jest ze znanej Wam już lizyny, co generalnie nie spełnia definicji witaminy, jako substancji egzogennej dostarczanej z pożywieniem. Jednak ponieważ inna substancja - niacyna (witamina PP) - również może być produkowana w organizmie z aminokwasu tryptofanu, niektórzy taki wyjątek robią również dla omawianej tu karnityny. Klasyfikacja jest dla Was prawdopodobnie mało istotna, więc po tym krótkim wstępie omówię może funkcje jakie spełnia ona w kuracji chorób serca. Tak więc, istotną funkcję odgrywa w procesach energetycznych komórek, przyczynia się do ich sprawnego przebiegu oraz usuwania produktów przemiany powstających w wyniku tych reakcji. Karnityna transportuje także do wnętrza komórki kwasy tłuszczowe, które w mitochondriach - centrach energetycznych komórki - zamieniane są na energię. Może być ona produkowana w organizmie, jednak ze względu na powiązanie jej szlaków syntezy z aminokwasami dostarczanymi z pokarmem (lizyna, metionina), w przypadku niedoboru w diecie tych aminokwasów, także i poziom karnityny spada. Spadek poziomu karnityny w konsekwencji prowadzi do powikłań takich jak:
♦ choroba wieńcowa,
♦ kardiomiopatie - osłabienie mięśnia sercowego,
♦ zaburzenie procesów energetycznych - zaburzony proces usuwania toksycznych metabolitów,
♦ zaburzenia rytmu serca,
♦ choroby układu krążenia.
Suplementacja zalecana jest w przebiegu wielu postaci chorób serca. Dobre efekty uzyskuje się w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, w zastoinowej niewydolności serca, w różnego rodzaju arytmiach i kardiomiopatiach, przy wypadaniu zastawki mitralnej, przy podwyższonym poziomie cholesterolu i trójglicerydów. Karnityna zalecana jest również w przypadku zaburzonego metabolizmu aminokwasów oraz ich ograniczonego wchłaniania. Ze względu na udział jaki odgrywa w transporcie i przemianie kwasów tłuszczowych odgrywa kluczową rolę w procesach energetycznych kardiomiocytów (komórek serca), dla których są one głównym źródłem energii. Istotny jest również jej wpływ na poziom enzymów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Karnityna produkowana jest w organizmie z aminokwasów - omówionej wyżej lizyny oraz metioniny. Kontroluje prawidłowy, fizjologiczny przebieg procesów związanych z pracą i rozwojem m.in. serca i układu krążenia. Deficyty przejawiają się w postaci wspomnianych wyżej niebezpiecznych zaburzeń. Niedobory mogą występować w przypadku stosowania diety wegetariańskiej, ponieważ właśnie mięso jest głównym źródłem karnityny.


Preparaty L-KARNITYNY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-karnityna SOLGAR Karnityna Kompleks 660 mg60 tabl.1 do 2 tabl. dziennie
OLIMP L-Karnityna Plus 300 mg80 tabl.1 do 4 tabl. dziennie
OLIMP L-Karnityna 500 Forte Plus 500 mg60 kaps.1 do 2 tabl. dziennie
SWANSON L-Karnityna 500 mg100 tabl.1 do 2 tabl. dziennie

Zalecane dzienne dawkowanie KARNITYNY u osób prowadzących aktywny tryb życia to od 600 do 1200 mg.


Tak więc jeżeli potraktujemy karnitynę jako witaminę, niech stanowi ona wprowadzenie do kolejnego rozdziału, do przeczytania którego SERDECZNIE ZAPRASZAM.


"Witaminy na sprawy sercowe".

SERDECZNIE POLECAM pozostałe artykuły dotyczące "spraw sercowych":

"Drogie" memu sercu suplementy,
Witaminy na sprawy sercowe,
Składniki mineralne w okresie życia płodowego.


Wspólnymi siłami udało się uzbierać pieniążki potrzebne dla:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz